3 fakta o rychlém hubnutí s americkou dietou

Americká dieta patří mezi rychlé redukční diety, které vám mohou pomoci během několika dní shodit velké množství kilogramů. Takovýto zásah do jídelníčku má však i své stinné stránky.

Co můžete čekat od americké diety?

Americká dieta vás skutečně může zbavit až 8 kilogramů!

Velmi záleží na tom, jak velikou nadváhou trpíte. Čím vyšší je vaše hmotnost, tím větší můžete očekávat úbytek – avšak je také mnohem menší pravděpodobnost, že dietu budete schopni dodržet (120kilogramový muž potřebuje denně podstatně větší množství kalorií než 60 kg vážící žena).

Americká dieta je dodržována 14 dní a jde v ní hlavně o zásadní omezení příjmu kalorií. V jídelníčku se také objevují především nízkosacharidová jídla. Můžete jíst zeleninu, libové maso (především netučné drůbeží), dokonce i vejce.

Cukry do těla dostanete ve velmi omezené míře pouze formou ovoce. Nejčastěji banánu.

Významnou složkou tohoto programu je také káva, která někdy nahrazuje i celé jídlo.

Rizika a nevýhody značně převažují přínos diety!

Zdravý člověk by neměl mít problém 14denní dietu ustát bez vážnějších zdravotních obtíží. Mohou se však vyskytovat komplikace jako poruchy nálady, stres, nervozita, zhoršení kvality nehtů, kůže a vlasů, významný nedostatek energie, poruchy soustředění, zhoršení obranyschopnosti organismu a podobně.

Tyto problémy zapříčiňuje nedostatek vitamínů, minerálů a živin, které lidské tělo potřebuje ke správnému fungování. Pokud trpíte nedostatkem některé látky, může se to vinou diety projevit výrazněji.

Lidé trpící zdravotními obtížemi by se do diety pouštět neměli.

Americká dieta má však také další úskalí. Její výsledek – pro který značně potrápíte tělo i mysl – totiž nebude mít dlouhého trvání. Jojo-efekt se dostaví rychle a takřka neodvratně. V důsledku hladovění se totiž významně zpomalí metabolismus.

Dalším problémem je fakt, že americká dieta vás sice ochutí o nějaký ten tuk. Nicméně dolů půjde také svalová hmota a tělo ztratí především vodu. Vodu si organismus rychle nabere zpět a co se týče svalové hmoty – té je docela škoda!

Existují mnohem vhodnější a účinnější postupy, jak se zbavit nadváhy, aniž byste se připravili o cenné svaly či podlehly brutálnímu jojo-efektu nebo si v nejhorším případě přivodili zdravotní problémy.

Ideálním řešením je návštěva odborníka na výživu, který vám sestaví individuální stravovací plán.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.