3 zásadní pravdy o koktejlech na hubnutí

Dietní koktejly patří k účinným prostředkům na hubnutí, ale…

Dietní koktejl opravdu může (někdy i poměrně výrazně) urychlit výsledky v hubnutí. Jak je to možné?

Tyto přípravky obsahují vyvážený poměr živin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Tím mohou doplňovat často nekvalitní stravování, které má na vznik nadváhy významný vliv.

Mnoho lidí ve stravě přijímá příliš málo bílkovin, nedostatečně pestrá strava omezuje možnost získání důležitých stopových prvků a vitamínů.

Zejména v zimních měsících lidé mohou trpět nedostatkem vlákniny. A především příliš mnoho „špatných“ tuků a jednoduchých cukrů ve stravě má vliv na rostoucí množství podkožního tuku.

Kvalitní dietní koktejl má však optimální složení a může nahradit jedno či dvě denní jídla (za předpokladu, že se stravujete alespoň pětkrát denně).

Proč lidé často s dietními koktejly nakonec nezhubnou?

Mnoho lidí dělá chybu především v tom, že neví, jak takový dietní koktejl správně používat.

Mnozí si pak myslí, že mohou díky těmto přípravkům zhubnout bez námahy (bez kvalitní diety a cvičení). To je však omyl! Koktejl za vás nikdy nemůže zhubnout – může pouze podpořit vaše vlastní úsilí.

Další chybou je říct si: „Když nahrazení jednoho jídla denně koktejlem přináší výsledky, můžu účinek znásobit, když koktejlem nahradím jídel co nejvíc!“

To je zásadní nedorozumění. Koktejly nemohou nahradit pestrou tuhou stravu, na kterou je náš organismus vyvinutý.

Také domněnka, že více koktejlů = větší váhový úbytek, je nesmyslná. Jak již bylo řečeno, koktejly tuk nespalují, pouze dodávají tělu vyváženější poměr nezbytných látek, které mohou ve stravě chybět.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.