Ananasová dieta aneb mýty a fakta o účincích ananasu

Ananasová dieta je lákadlem pro ty, co chtějí rychle zhubnout, už nějaký ten rok. Nové výzkumy však naznačují, že ananas není takový zázrak (alespoň, co se týče spalování tuků), jak se mnoho lidí domnívalo.

Enzym bromelin vás bleskurychle zbaví nadváhy!

Právě na bromelinu a jeho účincích byl postaven celý kult ananasu a vznikla ananasová dieta v ohromném množství variací.

Nedávno se však zjistilo, že bromelin má na odbourávání tuků prakticky nulový účinek. Jeho schopnost spočívá ve štěpení proteinů.

Diety s ananasem – do jaké míry ohrožují Vaše zdraví?

Snad nejhorší a zdraví nejškodlivější ananasová dieta, která kdy prosákla do obecného povědomí, je ta, při níž po dobu až 7 dnů smíte jíst pouze toto ovoce – a to v objemu 1 až 3 kg denně!

Samozřejmě při takové dietě skutečně dojde k velké ztrátě hmotnosti (3 – 8 kg), avšak dík za to rozhodně nepatří bromelinu ani jiné zázračné látce. K úbytku dochází v důsledku extrémního omezení příjmu energie.

Při tak dlouhé dietě pouze na ananasu tělo nedostává potřebné živiny a další látky – což může vést k závažným zdravotním potížím, zejména u lidí, kteří již před dietou nebyli ve 100procentním zdravotním stavu.

Výsledky diety navíc podléhají velmi rychlému jojo-efektu, nehledě na to, že většinu toho, co shodíte, netvoří tuk, ale voda a svalová hmota.

Konzumace ananasu na lačný žaludek může vést k onemocněním a kyselina v ananasu také poškozuje zubní sklovinu, proto se doporučuje vypláchnout si po konzumaci tohoto ovoce ústa. Pro lidi trpící například žaludečními vředy může být taková ananasová dieta skutečnou zhoubou.

Jak nám ananas může prospět, i když zrovna nedržíme ananasovou dietu?

Ananas je zdrojem mnoha vitamínů a dalších důležitých a prospěšných látek. Pomáhá zahnat hlad a pomůže vám při trávení masa či jiných potravin s vysokým obsahem bílkovin.

Neočekávejte však, že vám ananas nějak prospěje při hubnutí. Existují mnohem vhodnější druhy ovoce, které lze zařadit do diety. Patří mezi ně například jahody, jablka či třešně.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.