Dělená strava – dieta, která opravdu funguje, nebo jen plané sliby?

Metoda dělené stravy původně vznikla jako dieta pro pacienty s těžkými onemocněními ledvin. Dnes je však dělená strava velice populární především jako hubnoucí dieta.

Co musíte při dělené stravě dodržovat?

Dělená strava je založena na rozdělování potravin do tří skupin.

  1. Bílkovinné potraviny
  2. Sacharidové potraviny
  3. Neutrální potraviny

Zatímco bílkovinné potraviny, kam patří především maso, vejce, sýry a mléčné výrobky není možné kombinovat se sacharidovými, jejichž typickými zástupci jsou přílohy jako rýže, brambory či těstoviny, ale také pečivo, kukuřice a některé ovoce (banány, hroznové víno,…) – obě skupiny můžete libovolně doplňovat potravinami ze skupiny neutrální.

V té se nachází zelenina, ořechy, houby, tučné sýry (více než 50 % tuku) a oleje. Místo brambor nebo rýže (sacharidová skupina) si tak k masu (bílkovinná skupina) můžete dát jako přílohu například dušenou zeleninu (neutrální skupina).

Dělená strava – dieta, která opravdu funguje, nebo jen plané sliby?

Dělená strava dieta skutečně v mnoha případech pomáhá lidem zhubnout. Tento fakt však nesouvisí se samotnou podstatou diety (rozdělením stravy) jako spíše s vedlejšími vlivy, mezi které můžeme zařadit:

  • Větší sledování toho, co jíme; důkladnější volba a znalost potravin
  • Celkové snížení energetického příjmu
  • Větší příjem vlákniny

Těmito faktory rozhodně dieta dělená strava působí kladně na stravovací návyky, a tudíž může přinést výsledky. Může však mít také nějaká rizika?

Ačkoli nejde o vyloženě nezdravou dietu (může dokonce pomoci zlepšit trávení), jistá rizika tu přesto jsou.

  • Nedostatek sacharidů v „bílkovinných“ dnech může vést k tzv. ketóze a glukoneogenezi, což je stav, kdy je organismus nucen čerpat energii z tuků a bílkovin – to je pro tělo nepřirozené a nezdravé
  • Může docházet k problémům v důsledku nedostatku některých vitamínů a minerálních látek (zejména vitamínů skupiny B).

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.