Dietní pomazánky – 2 recepty a 2 tipy pro lepší dietu

Při dietě je někdy velmi těžké vymyslet jídlo, které by odpovídalo zásadám zdravého stravování. Dobrá dietní pomazánka vám však může pomoci zahnat hlad a můžete si ji dát ke svačině či jako lehkou večeři.

Tvarohovo-zeleninové dietní pomazánky

K přípravě pomazánky použijete 300 g netučného tvarohu, 100 g nízkotučného mléka, 20 g celeru, stejné množství mrkve a jarní cibulky, sůl.

Zeleninu drobně nasekáme či nastrouháme a přidáme do tvarohu utřeného s mlékem. Osolíme podle chuti.

Tato dietní pomazánka obsahuje naprosté minimum tuků, zato je bohatým zdrojem bílkovin i dalších nezbytných látek (vitamíny, vláknina, minerální látky). Konzumujte ji s žitným nebo celozrnným pečivem (ne s bílým).

Cizrnová dietní pomazánka

Použijeme 250 g sterilované cizrny, stroužek česneku, lžičku olivového oleje, římský kmín, lžíci tahini, sůl a citron.

Cizrnu rozmixovanou s olejem a česnekem ochutíme solí, římským kmínem a pastou tahini a nakonec přimícháme citronovou šťávu z půlky citronu.

Cizrna je velmi vydatná luštěnina obsahující zejména množství kvalitních bílkovin a spousty vlákniny. Také je ceněná pro obsah vitamínů a minerálních látek. Dietní pomazánka z cizrny vám může pomoci zahnat hlad a je to vynikající svačina.

Jak vlastně poznat dietní pomazánku od té nedietní?

Jednou ze zásad správného stravování, které vede k hubnutí, je jíst vícekrát denně v malých porcích (alespoň 5krát a pravidelně). Rozestupy mezi jídly by neměli být delší než 3 nebo 4 hodiny.

Dietní pomazánka je ideálním řešením, pokud nemáte mnoho času a chcete něco sníst. Dokonale se hodí jako svačina. Dobrá pomazánka přitom obsahuje bílkoviny (tvaroh, jogurt, mléko, ryby), vlákninu (zelenina,…) a další potřebné látky, přitom však minimum tuků a jednoduchých cukrů.

Je třeba se však vyhnout pomazánkám z velmi tučných sýrů, tavených sýrů, majonézy, másla (i pomazánkového) a podobně.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.