Guacamole

Avokádo. Kdo by tohle bájné ovoce Aztéků neznal. Tmavě zelená slupka a krémová konzistence jemné oříškové chuti lahodí nejen jazyku, ale i našemu zdraví. Avokádo bývá chybně zařazováno mezi zeleninu, jedná se však o plod hruškovce přelahodného, a spadá tedy do říše ovoce. Jak již název samotný napovídá, jeho chuť je opravdu lahodná. Zralé avokádo má jemnou krémovou konzistenci a dá se snadno roztírat. Obliba avokáda v posledních letech rapidně stoupá. Je to dáno tím, že vychází stále nové výzkumy, které dokazují, jak moc prospěšné je našemu zdraví. Toto ovoce je velmi bohaté na vitamíny C a B6, draslík, antioxidanty a kyselinu listovou. Navíc má pouze 160 kalorií a je velmi bohaté na vlákninu. Mnoho lidí avokádo zatracuje pro jeho vysoký obsah tuků. Ale ne všechny tuky jsou zdraví škodlivé. Avokádo obsahuje tzv. nenasycené mastné kyseliny, které se neukládají v těle tak snadno, a navíc pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Avokádo se tak skvěle hodí i při redukčních dietách.

Mnoho lidí je jemnou a nevýraznou chutí avokáda odrazeno. Pokud patříte mezi ně, nezoufejte. Nejste-li milovníci jemných chutí, můžete si avokádo upravit tak, jak to dělají v Mexiku a USA. V těchto zemích je velmi oblíbená avokádová pomazánka guacamole. Výraz guacamole pochází z aztéckého výrazu “ahuacamolli” a znamená avokádová salsa. Již staří Aztékové věděli o prospěšných vlastnostech tohoto ovoce a zařazovali ho hojně do svého jídelníčku. Připisovali mu dokonce i afrodiziakální účinky. Guacamole má mnoho podob a způsobů přípravy. Seznam ingrediencí se různí, region od regionu. Základní recept je však velmi jednoduchý. Postačí vám k němu jen avokádo, rajče, citronová šťáva a sůl. Avokádo vyloupnete pomocí lžíce ze slupky a rozmačkáte na kaši. Přidáte najemno nakrájená rajčata, sůl, chilli a citronovou šťávu. Vše důkladně promícháte a můžete servírovat.

Avokádové gucamole je skvělou pomazánkou i přílohou. Používá se do sendvičů i ke kukuřičným nachos jako náhrada k nezdravým brambůrkům. Zpestřete svůj jídelníček a připravte si bájný pokrm Aztéků, uvidíte, že si tuto zdravou a lahodnou pomazánku ihned zamilujete. Víc informací najdete na webu www.guacamole.cz