Nejlepší dieta – vyberte si tu svou!

Existuje skutečně nejlepší dieta, nebo je něco takového jen nesplnitelným snem? Jak by měla ideální dieta vypadat, to se dozvíte v našem článku.

Co můžete čekat od „zaručených“ diet?

V médiích se můžete setkat s obrovským množstvím diet. Naprostou většinu z nich nezapomenou jejich autoři označit přídomkem „nejlepší dieta“.

Některé z těchto diet skutečně přinášejí rychlé výsledky, avšak mají neblahý dopad na zdraví a úspěchy podléhají rychlému jojo-efektu.

Jedná se zejména o různé drastické diety, jako je mléčná dieta, vajíčková dieta nebo ananasová či zeleninová dieta. Tyto všechny vás mohou během několika dní zbavit i 3 a více kilogramů, avšak cena je vysoká.

Všechny tyto takzvané nejlepší diety jsou totiž tvrdou ránou pro náš organismus a úbytek váhy při nich představuje především ztráta vody a svalové hmoty spíše než tuku.

Tělo navíc kvůli jednostranné stravě ztrácí důležité živiny, vitamíny a minerální látky, což se může odrazit na vašem celkovém stavu.

Jiné diety nemají takto agresivní dopad na organismus, ale jejich účinnost a přínos v hubnutí je přinejmenším diskutabilní. Typickým příkladem je velmi oblíbená dieta podle krevních skupin.

Zónová dieta – jedna z mála zdravých a přesto účinných diet:

Zónová dieta je hitem poslední doby a ze všech jmenovaných se nejvíce blíží pojmu – nejlepší dieta.

Tento hubnoucí program je založen na zásadách zdravé výživy a kontrolování poměru přijímaných živin – 30 % tuků, 30 % bílkovin, 40 % sacharidů.

Denně budete jíst 5 nebo 6 jídel, ale v menších porcích než jste zvyklí. Mezery mezi jídly by neměly být delší než 3 hodiny. Stravovat se musíte pravidelně.

Dieta také doporučuje zvýšení příjmu tekutin a nabádá k tomu, aby poslední jídlo přicházelo těsně před usnutím (mělo by jít o něco malého).

Mezi vhodné potraviny patří libové, zejména drůbeží maso, ryby, mořské plody, sýry a mléčné výrobky, celozrnné pečivo a výrobky a samozřejmě zelenina. Zakázány jsou sladkosti, banány, hranolky a chipsy ale také obyčejné brambory a těstoviny z bílé mouky.

Nejlepší dietu sami nenajdete

Ačkoli existují – vedle diet neúčinných a špatných – také diety poměrně dobré. Nejlepší dieta na vás pravděpodobně nečeká na stránkách žádného časopisu.

Pokud skutečně chcete zjistit, co vaše tělo potřebuje pro spalování tuku a snížení hmotnosti – měli byste se obrátit na profesionála, tedy na výživového poradce, který pro vás vytvoří individuální stravovací plán podle vašeho stavu, možnosti, potřeb atd. a také vám jej pomůže dodržovat.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.