Rychlá a účinná dieta aneb jak skutečně zhubnout bez hladovění a ohrožování zdraví!

Hledáte dietu, která by vás rychle zbavila nadváhy a pomohla vám cítit se lépe a žít zdravěji?

Existuje zázračná dieta?

Bohužel vás budeme muset asi zklamat. Ačkoli existují účinné diety – každá z nich má svá pro a proti.

Rychlá a účinná dieta zároveň – to je prozatím spíše utopie nežli realita.

Diety, které jsou rychlé, jsou totiž nešetrné ke zdraví, a ačkoli mohou přinášet velmi znatelné výsledky (třeba i 5 nebo dokonce více kilogramů za několik dní), podléhají velmi prudkému a v podstatě nezvratitelnému jojo-efektu.

Tomu se nelze vyhnout především proto, že dlouhodobé dodržování drastických diet, jako je ananasová, vajíčková, zeleninová a podobně, by vedlo k závažným zdravotním problémům. Tyto diety navíc zpomalují metabolismus, takže po jejich ukončení je příbytek kilogramů rychlejší.

Na druhou stranu existují diety, které jsou šetrné a často i zdravé. Od takových však zase nemůžete očekávat rychlost. Ostatně za zdravý úbytek na váze je považován cca 1 – 3 kilogramy za měsíc. Mezi velmi dobré, účinné a zdravé diety patří například tzv. zónová dieta.

Vliv diet na zdraví organismu

Naprostá většina diet je založena na omezení určité složky potravy – případně je radikální snížení příjmu určité živiny či látky průvodním jevem té či oné diety…

A tak vás jedna dieta připraví o sacharidy, druhá o tuky, třetí o bílkoviny, důležité vitamíny či minerální látky. Ke zdravému životu je však potřeba dodávat tělu pestrou a rozmanitou stravu bohatou na všechny nezbytné látky.

Mnohem lepší, než nějaká rychlá a účinná dieta, je proto začít se řídit zásadami zdravého stravování, změnit svou životosprávu a zařadit do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu.

Abyste mohli zcela změnit svůj životní styl k lepší a zdravější podobě – museli byste mít skutečně velmi obsáhlé znalosti a také zkušenosti.

Ideálním řešením v tomto případě proto je obrátit se na výživového poradce, který vám vypracuje stravovací plán s ohledem na vaše možnosti, potřeby, zdravotní stav a podobně.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.