Sacharidová dieta – hubněte maximálně efektivně s dietou používanou profesionály!

Sacharidová dieta je známá především mezi sportovci. Existuje ve dvou základních verzích a obě jsou velmi účinné pro spalování tuků za současného udržení stabilní svalové hmoty.

Superkompenzační sacharidová dieta

Tato dieta je určena sportovcům a drží se 6 dní před závodem (či jiným důležitým výkonem), nebo případně může být použita k rychlejší regeneraci po výkonu.

Superkompenzační sacharidová dieta je držena primárně za účelem zvýšení výkonnosti nebo zotavení po výkonu, nemá tedy takový účinek na hubnutí. Její výsledky také podléhají rychlému jojo-efektu. Používat byste ji měli maximálně 3krát do roka.

1. – 3. den – snížení příjmu sacharidů o 50 %, zvýšení příjmu bílkovin, trénink s vysokou intenzitou (nad 70 % tepového maxima).

4. – 5. den – sacharidy budou nyní (naopak od první fáze) tvořit až 85 % denního energetického příjmu a trénovat budete s minimální intenzitou. Je také nutné výrazně zvýšit pitný režim.

6. den – den před výkonem – netrénujte, nebo trénujte minimálně, jezte lehkou stravu a na večeři přijměte dost sacharidů a co možná nejméně tuků.

Sacharidové vlny vám přinesou rychlý úbytek bez jojo-efektu

Sacharidová dieta známá jako „sacharidové vlny“ je nesmírně oblíbená zejména mezi sportovci. Umožňuje shodit velké množství kilogramů během krátké doby a nepodléhá tak výraznému jojo-efektu jako výše uvedená superkompenzační sacharidová dieta.

Jde o velmi účinný, ale poměrně složitý program, který je mnohdy těžké dodržet.

Dieta vypadá v zásadě tak, že každý den přijmete přesné množství sacharidů. Jedna vlna trvá týden a poté se opakuje. Tato sacharidová dieta by měla být dodržována 3 týdny, maximálně měsíc.

Organismus začne při dietě výrazně spalovat tuky, ale nezpomalí se metabolismus. Riziko jojo-efektu je proto mnohem nižší než u jiných diet.

Při této dietě je nezbytné mít dostatečný příjem bílkovin, aby tělo nezačalo ztrácet svalovou hmotu. Hlídejte si příjem alespoň 110 g bílkovin denně. Pokud jste sportovec, může být příjem bílkovin i mnohem vyšší.

  1. Den – méně než 50 g sacharidů
  2. Den – 50 g sacharidů
  3. Den – cca 100 g sacharidů
  4. Den – cca 130 g sacharidů
  5. Den – cca 170 g sacharidů
  6. Den – cca 210 g sacharidů
  7. Den – cca 250 g sacharidů

Tento rozpis je vhodný pro osoby (zejména ženy) s váhou okolo 70 kg. Jídelníček se však může značně lišit. Například kulturisté používají rozložení, které začíná na 50 g sacharidů v první den a končí u 500 g sacharidů v poslední (sedmý) den.

Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.